Parmakarası Terlik

Parmak arası terlik, özünde sandalet adı verilen bir ayak giyim ürünüdür. Buna bağlı olarak da parmak arası terliğin tarihçesi ile sandaletin tarihçesi birbirine oldukça yakın ve paraleldir.

 

Sandalet, giyen kişinin ayak topuğu ile ayak bileği arasında bulunan bir bağın yanı sıra aynı zamanda parmakların üstünü saran bir ayak giyim ürünüdür. Son derece basit bir yapıya sahip olması, onun keşfedilmesini de kolay kıldığı için insanlık tarihinin giyim konusunda attığı ilk adımların önemli bir örneği olarak gösterilebilir. Buna bağlı olarak basit olması, kullanışsız anlamına gelmeyeceği gibi hem üretiminin hem de kullanımının zor olmaması, bilhassa sıcak bölgelerde yaşayanlar için ideal bir ayak giyim ürünü olması sandaleti fevkalade önemli bir ürün seviyesine çıkarmıştır. Parmak arası terlik de sandaletin edindiği bu önemli konumun öne çıkan türlerinden biridir.

 

Geleneksel sandalet üzerinde yapılan ufak birkaç değişik sonrasında ortaya çıkan ya da sandaletin mevcut haline uzanan yolda bir ara ürün olan parmak arası terlik, ayak topuğu ile ayak bileği arasında herhangi bir bağ olmadan ve parmakların üstünü tamamen kapatan bölümün yerine ikinci ya da üçüncü parmaktan ayağın iki tarafına paralel uzanarak ayak topuklarına yakın bir noktada tabanla birleşen bir bölüme sahip olan parmak arası terlik, üretiminin çok daha kolay olması ile birlikte sandalete göre daha havadar kılması sayesinde popüler olmakta zorlanmamıştır.

 

Yapılan arkeolojik keşiflerde ve tarihi incelemelerde, parmak arası terliğin milattan önce on beşinci yüzyıla kadar uzanan bir tarihi olduğu tahmin edilmektedir. Günümüzdeki en yakın benzerliğe sahip parmak arası terliklerin ise milattan önce bin beş yüzlü yıllarda Antik Mısır’da ortaya çıktığı iddia edilmekle birlikte, İzmir yakınlarındaki Agora antik kentinde yapılan arkeolojik incelemelerde bu tarihten de eski parmak arası terlik izlerine rastlanmaktadır. Parçalanmış bir genç kız heykelinin ayak kısmında rastlanan parmak arası terlik, o dönemde de bu ürünün kullanıldığını ortaya koymakta ve eski çağlarda Anadolu’da kullanılan bir giyim ürünü olduğunu kanıtlamaktadır.

 

İçinde bulunduğumuz dönemde ise sanayileşmenin etkisi ile plastik parmak arası terlik üretimi aşırı seviyede gerçekleşmektedir. Buna karşın hem dermatolojik hem de ortopedik açıdan deri parmak arası terlik tercih edilmelidir. Afrika’daki üreticiler tarafından yüzde yüz deriden üretilen el yapımı deri terlikler ile yüz yıllara uzanan geçmişe sahip bu ürünü rahatlıkla ve keyifle giyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir