Parmak arası terliğin keşfi

Parmak arası terlik, özellikle de yaz mevsiminin sıcak aylarında sıkça kullanılan bir ayak giyim ürünü olarak tarif edilebilir. Ancak bu model, terliğin geçmişi ve tarihçesi birkaç cümle ile anlatılabilecek kadar kısa değildir. Milattan önceki yüzyıllara dayanan tarihçesi, kimi zaman tarihte önemli yer tutmuş kişilerle birlikte adeta özdeşleşmiştir.

 

Keşfedilen ilk parmak arası terliğin milattan önceki on beşinci yüzyıla dek uzanan bir tarihçenin ilk işareti olduğunu söyleyebiliriz. Söz konusu tarihi dikkate aldığımızda, kimi zaman popüler kültürün geçici bir parçası olarak sunulan parmak arası terliğin aslında insanlık tarihinde son derece önemli ve köklü bir parçası olduğunu ifade etmemiz gerekir. Bununla birlikte yine milattan önceki dönemlere denk gelen devirlere dair yapılan keşiflerde elde edilen parmak arası terliklerin birçoğunun yurt dışında çeşitli müzelerde saklandığını ve ziyaretçilerin beğenisine sunulduğunu ekleyelim.

 

Parmak arası terlik giyen bir kişinin yürüyüşü esnasında terlik tabanının ayak tabanına çarpmasıyla ortaya çıkan sesten yola çıkarak flip flop adıyla İngilizce dilinde kendisine yer bulan bu giyim ürünü, özellikle de Antik Mısır tarihinin adeta simgesi haline gelmiş nesnelerinden biridir. Antik Mısır Dönemine ait pek çok hiyeroglifte görülebilecek parmak arası terlik, tarihin her döneminde birçok medeniyetin kayda değer giyim ürünlerinden biri olarak önemini korudu. Hatta söz konusu medeniyetlerin kendine has özellikleri olarak ayırt edebileceğimiz türden yapım ve kullanım şekilleri de mevcuttu. Örneğin, Romalılar bu ürünleri ayak parmaklarının baş ve ikinci parmakları arasından geçirecek şekilde giyerken; Mezopotamyalılar ise ikinci ve üçüncü parmakları arasından geçecek şekilde giyiyorlardı.

 

Günümüzde plastik endüstrisinin gelişmesine bağlı olarak ucuz ve geçici kullanıma yönelik bir ürün olarak algılansa da tarihin bir parçası olan deri parmak arası terlik için bu durum geçerli değildir. Zira doğal deri ürünler konusunda son derece önemli bir yere sahip olan Afrika ve Afrika’da yaşayan yerel üreticiler, tamamen el yapımı deri parmak arası terlikler üreterek hem geleneği sürdürmekte hem de parmak arası terlik giymek isteyenlere üst düzey ürünler sunmaktadırlar.

 

Siz de çeşitli süslemelerle bezenmiş ve Afrika’nın yerli üreticileri tarafından el emeği ile üretilen tamamen deri parmak arası terliklerden birini seçerek hem bu geleneği yaşatabilir hem de yaz aylarında iyi bir ayak giyim seçimi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir